• Yeni, taze zeytinyağı...

  Anadolu Hazineleri fikri, Soma'da maden aramak için 6 bin zeytin ağacının kesilmesi üzerine, CNBC-e TV kanalının bu konudaki yayınına katıldığımda aklıma geldi.

  Yayında, yerin altındakilerden çok üstündekilerin değerli olduğunu anlatmak için Ankara’lı (Gordion) hemşerimiz, Frigya Kralı Midas'ın hikayesini anlattım. Kral Midas, tanrılardan tuttuğum altın olsun dileğinde bulunur. Sonrasında, sevdiği her şeyin, yiyeceklerin, içeceklerin, dokunduğu anda altına dönüşmesi üzerine, bu kez de tanrılara bu yetenekten kurtulmak için yalvarır. Dolayısı ile altından daha değerli şeyler olduğunu, gerçek hazinenin zeytin ve zeytinyağı olduğunu vurgulamaya çalıştım.

  Sonrasında; zeytinyağının yanı sıra Giresun’un fındığı, Malatya’nın kayısısı, Aydın’ın inciri gibi, eşi, benzeri olmayan değerlerimiz üzerine düşünmeye başladım.

  Ve ilk olarak, 20 yıldır çalıştığım Anadolu Hazineleri'nden biri olan, zeytinyağı ile başlamaya karar verdim.

  Anadolu Hazineleri zeytinyağı şişesinin arkasında, bir yanda, Kuzey Ege’de (Küçükkuyu ve Asos’ta) kuşaklar boyu zeytinyağı üreten, bilgisi ve deneyimi, iyi zeytinyağı üretmek olan köklü, üretici aileler var.

  Diğer yanda, yüksek kaliteli, standartlara uygun, analizleri yapılmış, sertifikalı organik ve sızma zeytinyağlarının, size ulaşmasını sağlayacak deneyimli bir ekip. Üstelik zeytinyağının bütün yararlı özelliklere sahip olduğu, yeni ve taze iken...

  Anadolu Hazineleri zeytinyağının başarısı, üreticilerin; her yıl ürünümü kime, kaçtan satacağım sorununu ortadan kaldırarak, kaliteye ve verimliliğe odaklanmalarını sağlayacaktır. Bu modelin, başka üreticilere de yol göstermesini umuyorum.

  Anadolu Hazineleri sahaya çıkarken, destekler aldı; sanatçı dostlarımızdan Şenol Yorozlu, logomuzu tasarlarken, Mustafa Horasan, Karatavuk (zeytin diken kuşumuz) illüstrasyonunu yaptı ve Necdet Kaygın ürün görsellerimizi fotoğrafladı.

  Anadolu Hazineleri şimdilik, 1 litrelik koyu renkli cam şişelerde...

  Önerileriniz, yeni ambalajlarımız ve ürünlerimiz için yol gösterecektir.

  Yeni ve taze zeytinyağımız ile yeni bir başlangıç yapıyoruz. En iyisi için yola çıktık, desteğinizi esirgemeyeceğinizi umuyoruz.

  Teşekkürler...

  Fatih Cenikli